mitsubishi.megaherz.cz

Diskuzní fórum nejen o vozech Mitsubishi
Právě je 28 březen 2024 10:52

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Závada v ECU Can-BUS
PříspěvekNapsal: 29 prosinec 2008 11:14 
Offline

Registrován: 16 listopad 2004 21:23
Příspěvky: 2921
Bydliště: Praha
Tak tentokrát potřebuji poradit pro změnu já. Po mnoha letech "mám konečně závadu" (ne, opravdu nejásám): zničehož nic mi odešel centrál - prostě jsem už centrálně nezamkl, a pak samozřejmě ani neodemkl. S pomocí schématu elektroinstalace vozu jsem dospěl k lokalizaci závady: chyba je v ECU Can-BUSu (doufám, že se to píše právě takto...) umístěné(-m) za panelem pojistek v interiéru - vlastně s ním tvoří pojistkovou skříň. Problém spočívá v tom, že v tzv. reverzačním systému ovládání motorů ve dveřích se odemykací impuls nekoná vůbec a zamykací impuls pro změnu pošle kladný pól do obou větví, tedy se opět nic nestane. Jakési relátko (či relátka) na desce ECU (je jich tam 5 nebo 6) však cvaká (cvakají), tj. impulzy z dveřních spínačů i od alarmu to dostává, jak má. Když ECU vymontuji, nejsem schopen odměřit prakticky nic (mj. proto, že nemám schéma), k namontované se však prakticky (z důvodu konstrukčního řešení a fyzického přístupu) nedostanu, abych cokoli měřil.
Pro pořádek podotýkám, že tato centrála ovládá řadu dalších funkcí a všechny pracují OK, jen se po jejím prvním zkolabování rozsvítila kontrolka airbagů, která však po mé manipulaci s elektroinstalací vozu zase záhadně zhasla a od té doby již funguje normálně. Žádná pojistka nebyla spálená, nikde není nic "utaveného".
Napadá někoho něco? Pochopitelně kromě kompletní výměny ECU, což bude nepochybně ranec... :sad:

P.S.: Omylem jsem to šoupl sem, správně to patří do sousedního vlákna, ale snad to tolik nevadí - nechci fórum zaplevelovat stejným příspěvkem v několika sekcích.

_________________
Když auto, tak japonské! Když japonské, tak Mitsubishi! A to navzdory všem potížím MMC...


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Závada v ECU Can-BUS
PříspěvekNapsal: 04 leden 2009 19:30 
Offline

Registrován: 27 prosinec 2005 15:34
Příspěvky: 270
Bydliště: Tropau
obavam se, ze tohle jen tak doma neopravis, chtelo by to konzultovat s dobrym mechanikem od MMC, co jim radi manualy pro tuto zavadu. Pokud auto jede, jen "nejde" central, a pokud by rekli, ze se musi menit ECU, tak bych to vyresil jednoduse zabudovanim externiho centralu na DO, dneska to uz stoji jen par korun...asi tam na te zakladni desce odeslo nejake relatko, nebo spis integrac... :mad:

_________________
EVO/STI - kdo jednou zkusi, pak uz musi...


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Závada v ECU Can-BUS
PříspěvekNapsal: 04 leden 2009 20:50 
Offline

Registrován: 16 listopad 2004 21:23
Příspěvky: 2921
Bydliště: Praha
Jo, to mne také napadlo, jenže přechodem na ovládání centrálu výhradně dálkáčem alarmu přijdu o možnost centrálně si zamknout zevnitř při jízdě "nebezpečnou zónou" a rovněž o příležitost ovládání centrálu zámky v předních a pátých dveřích. Navíc takovou přestavbu nemám vzhledem k okolnostem (žádná garáž ani přístup k elektrické přípojce, venku mrzne atd, atd.) kde udělat.

_________________
Když auto, tak japonské! Když japonské, tak Mitsubishi! A to navzdory všem potížím MMC...


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Závada v ECU Can-BUS
PříspěvekNapsal: 04 leden 2009 20:55 
Offline

Registrován: 27 prosinec 2005 15:34
Příspěvky: 270
Bydliště: Tropau
no, o ty pate dvere timhle asi prijdes, to jo. Ale ty predni by mely jit zajistit mechanicky a tim i centralem, a kdyz ne, tak jdou zamknout porad tim dalkacem, akorat ho musis nahmatat u klicku...no je to snizeni komfortu, ale nez platit 25.000 za novou ECU, to radsi dam tech dvanact stovek za novy central. Akorat na tu montaz to chce samozrejme vybavenou dilnu, elektrinu, poradne svetlo, teplo a cas...s tim ti neporadim, to si budes muset nekde domluvit, anebo zaplatit elektrikare, co ti to namontuje.

_________________
EVO/STI - kdo jednou zkusi, pak uz musi...


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Závada v ECU Can-BUS
PříspěvekNapsal: 04 leden 2009 21:00 
Offline

Registrován: 16 listopad 2004 21:23
Příspěvky: 2921
Bydliště: Praha
Většina alarmů s ovládáním centrálu je ovšem řešena tak, že v případě klíčku v zapalování nelze centrál ovládat. A to, že si přední dveře mohu zamknout i za jízdy mechanicky je mi houby platný, když k těm spolujezdcovým se natáhnu (abych je zajistil) jen krajně obtížně, k těm zadním pak už vůbec, u posledních to ani nejde (zevnitř nemají nic).

Ten centrál samozřejmě nefunguje vůbec, nejen jeho ovládání prostřednictvím dálkáče alarmu.

_________________
Když auto, tak japonské! Když japonské, tak Mitsubishi! A to navzdory všem potížím MMC...


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Závada v ECU Can-BUS
PříspěvekNapsal: 05 leden 2009 09:33 
Offline

Registrován: 27 prosinec 2005 15:34
Příspěvky: 270
Bydliště: Tropau
hmm, no ja mam treba na jinem svem aute (ne Mitsu) namontovany central za dvanact stovek, zadny alarm nema a jde zamykat pred dalkac kdykoliv...

_________________
EVO/STI - kdo jednou zkusi, pak uz musi...


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Závada v ECU Can-BUS
PříspěvekNapsal: 05 leden 2009 11:52 
Offline

Registrován: 16 listopad 2004 21:23
Příspěvky: 2921
Bydliště: Praha
OK, já jsem se ovšem s takovým alarmem dosud nesetkal. Možná proto, že jsem vždy montoval alarmy (a namontoval jsem jich už cca tucet) v poněkud jiné cenové hladině a že jsem zapojil vše, co zapojit šlo. Kromě toho dost pochybuji, ža alarm za 12 stovek lze naroubovat na Can-BUS. A cpát korejské plastové ovládací motorky do všech dveří, když tam mám japonské kovové originál MMC, jenom proto, abych donutil alarm spolupracovat s nimi napřímo, to zatím opravdu nehodlám. No nic, jdu shánět tu ŘJ... :sad:

P.S.: Ovládací okruh funguje OK, jenom logika výkonného okruhu pracuje "protisměrně". Jakési relátko tam také cvaká, ovšem nevím, zda je "ovládací", nebo výkonové, event. zda jich nemá cvakat více.

_________________
Když auto, tak japonské! Když japonské, tak Mitsubishi! A to navzdory všem potížím MMC...


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Závada v ECU Can-BUS
PříspěvekNapsal: 05 leden 2009 17:24 
Offline

Registrován: 27 prosinec 2005 15:34
Příspěvky: 270
Bydliště: Tropau
jo, no, mas pravdu, jsou to jen cinske, nebo korejske (ale nedelam si iluze) motorky, ale namontoval jsem to uz pred 4-mi roky na male petidverove auto (new Fiat Panda) a od te dobry to funguje bez problemu. Byla to sada z obchodu Conrad Electronic, byl to cely kit, vcetne elektrickeho ovladani prednich oken a alarmu s pagerem. Dvanact stovek to nestalo, bylo to mnohem vi, to je jen cena dneska, hodne to kleslo. No samozrejme je nejlepsi poradna oprava, nez takovehle fuserske nahradni reseni, ja jen, ze s tim CAN Busem neni sranda, u nekterych aut staci vymenit treba i jen jednu zarovku za diodu (s mensim odberem proudu) a bodycomputer se hned zblazni, vypisuje zavady...a musi se to resit odporem, ktery pak topi jak kaminka... :care: tak proto bych do toho moc nevrtal. Taky by mozna slo vyuzit ty puvodni motory a kabelaz, jen to pripojit na tu novou ridici jednotku... :cool:

_________________
EVO/STI - kdo jednou zkusi, pak uz musi...


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Závada v ECU Can-BUS
PříspěvekNapsal: 05 leden 2009 21:06 
Offline

Registrován: 16 listopad 2004 21:23
Příspěvky: 2921
Bydliště: Praha
Tak jsem byl v servisu: Dozvěděl jsem se, co jsem už věděl (co a jak má fungovat a že když to nefunguje, tak je asi chyba právě v té ŘJ Can-BUSu) a k tomu i to, co jsem s husí kůží tušil ohledně ceny... Nepotěšili mne informací, že se s poruchou této ŘJ ještě nesetkali, takže vůbec netuší, zda výměna ŘJ problém vyřeší (na objednanou elektroniku se nevztahuje možnost vrácení). Na druhou stranu mne potěšili otestováním všeho MUT-em, a to zcela zdarma! Žádnou chybu to nenačetlo: Jak příznačné, že? ("Pánové, to auto nejede. Ale pane, MUT nic neukazuje, tak musí být přece v naprostém pořádku..." :clap: )

Bohužel ani na vrakovištích jsem nepochodil - a byl jsem rád, že jsem vzhledem k počasí odtamtud dokázal vůbec odejít po vlastních, bez zlomenin a pohmožděnin.

A jelikož mne to opravdu na.ralo, snad popáté jsem vymontoval onu ŘJ, a přesvědčen, že teď už nemám co ztratit, jsem se jí opět podíval na zoubek. Abych vůbec mohl měřit, musel jsem se "propíchat" ochranným lakem, kterým je deska ŘJ chráněna z obou stran. No a zjistil jsem, že ovládání centrálu mají na starosti dvě pidiminirelátka, přičemž na cestě od jednoho z 5 pólů jednoho relé k vývodu z desky je odpor cca 20 ohmů, zatímco od "zrcadlového" pólu k dalšímu vývodu téměř neměřitelný. Jelikož se jedná o vícevrstvou desku, dospěl jsem závěru, že problém "je někde uvnitř" a s rizikem, o němž už tu psal EvoMan, jsem propojil pól relátka s příslušným vývodem napřímo, naletovaným kablíkem. Při letování jsem si připadal jako imbelcil, který se snaží sekyrou přiostřit párátko.

A hurá, ono to opět funguje!!!

Pro zajímavost dodávám, že ona ŘJ má kromě centrálu na starosti také světla (celé vnější osvětlení), blikače (včetně výstražných), vnitřní osvětlení (kupodivu s výjimkou 5. dveří), stahování okének a kdo ví, co ještě (raději jsem to nezjišťoval...).

P.S.: Ještě bych měl přiznat, že problém "nezavinila" nekvalita MMC (tuto ŘJ ovšem vyrobila japonská firma Omron), ale souvisí s mými pokusy o naroubování alarmu na Can-BUS na jaře 2000. Jenže přes 8 let to pracovalo...

_________________
Když auto, tak japonské! Když japonské, tak Mitsubishi! A to navzdory všem potížím MMC...


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Závada v ECU Can-BUS
PříspěvekNapsal: 06 leden 2009 11:48 
Offline

Registrován: 19 prosinec 2007 20:51
Příspěvky: 110
Bydliště: Ustecky kraj
Automobil: Carisma
Typ motoru: 4G93 MPI
Rok výroby: 1997
Ja prej elektrice nerozumim.. :lol: :lol:
Gratulace :clap:


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Závada v ECU Can-BUS
PříspěvekNapsal: 06 leden 2009 11:58 
Offline

Registrován: 16 listopad 2004 21:23
Příspěvky: 2921
Bydliště: Praha
Já jsem nikdy netvrdil, že "nerozumím elektrice". Já jsem vždy tvrdil - a stále na tom trvám, že se "nevyznám v počítačích a nekamarádím se s nimi". A v tom je drobný rozdíl... :smile:

_________________
Když auto, tak japonské! Když japonské, tak Mitsubishi! A to navzdory všem potížím MMC...


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Závada v ECU Can-BUS
PříspěvekNapsal: 06 leden 2009 12:06 
Offline

Registrován: 19 prosinec 2007 20:51
Příspěvky: 110
Bydliště: Ustecky kraj
Automobil: Carisma
Typ motoru: 4G93 MPI
Rok výroby: 1997
Tak molonko vedle no;) beru z5 O:-) :smile:


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Závada v ECU Can-BUS
PříspěvekNapsal: 06 leden 2009 16:22 
Offline

Registrován: 27 prosinec 2005 15:34
Příspěvky: 270
Bydliště: Tropau
tak to gratuluji, fakt smekam...cesky clovek prijde na vsechno! :clap: :clap:

_________________
EVO/STI - kdo jednou zkusi, pak uz musi...


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Závada v ECU Can-BUS
PříspěvekNapsal: 06 leden 2009 16:28 
Offline

Registrován: 16 listopad 2004 21:23
Příspěvky: 2921
Bydliště: Praha
Přesně v duchu hesla: "Pomož si sám a bude Ti pomoženo!"

_________________
Když auto, tak japonské! Když japonské, tak Mitsubishi! A to navzdory všem potížím MMC...


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Závada v ECU Can-BUS
PříspěvekNapsal: 18 leden 2009 19:08 
Offline

Registrován: 19 únor 2008 00:18
Příspěvky: 382
Automobil: Carisma
Typ motoru: 19TD
Rok výroby: 97
:clap: pripajam sa ku gratulujucenu davu
ja som nieco podobne robil na mobilnych telefonoch a tiez to fungovalo no ale RJ je nieco uplne ine
GRATULUJEM


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
Odpovědět s citací  
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na:  
cron
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz